Můžeme nahlásit erozní událost. Když vidíme vodní, nebo větrnou erozi, zemědělské krajiny. A prý se pak budou dít věci, spíš než aby se neděli. A to je fajn.
>>> Dělá se to ve webové aplikaci: Monitoring Eroze. <<<
Prý že: Erozní událostí nazýváme odnos nejúrodnější části půdy, ať už vlivem srážek nebo větru.
Na místo pak dorazí jeden odborníků na to nasazených. Posoudí to. Když velký špatný, tak to jde na ZemMini. A do LPISu, přes který se to dozví i hospodář.
Autorem je Katedra enviromentálních studií.
Ve skupině VODA to zaznělo. Ale už to pár let funguje. Jsem nevěděl. Tak sdílím.
Více info také na enviweb.cz.
Je to vůbec dobře?
Mám z toho „nahlašování“ nepříjemný pocit. Už takhle jsou tu na sebe lidi dost hnusní. Někdo prostě jen neví, jak se ke krajině chovat. A na rady není zvědavý.
Doufám, že aplikace nezpůsobí majitelům, či hospodářům na nahlášených pozemcích zbytečné problémy. Článek výše píše: „Díky tomu lze v postižených lokalitách zpřísnit pravidla hospodaření, kterými je podmíněno vyplácení zemědělských dotací„. To asi není tak strašné. Není to trest. Trest vypadá jinak. Je to nastavení hranic, tam kde jsou potřeba.
Jak poznám tu erozi?
Někdo to pozná tak, že má bahno ve sklepě. Ostatní stačí se mrknout do té aplikace a projít si pár záznamů, co tam jsou!!! Je tam všechno potřebné:
- fotky
- popis události
- co bylo uděláno špatně
Permakultura říká: pozoruj a jednej. Tak tady můžete pozorovat u druhých a jednat u sebe. Nebo pozorovat za druhé a jednat bude úřad. To už je trochu blbší, ale pomůžte to krajině.
Pár informací navíc
V článku mě zaujala zmínka o Pozemkových úpravách (meze, remízky, stromořadí, poldry, větrolamy a další). Státní pozemkový úřad je prý udělal na 1.5m ha což že je téměř 27% Zemědělského půdního fondu. Takže 1.5 / 0.27 = 4.44m hektarů zemědělské půdy tu máme. Někde to bude uvedené přesně.
Pozemkové úpravy mají koncepci na roky 2021-25. Jestli je někdo čtenář.
Taky mě překvapilo, kolik úřadů v tom je…
Ale o tom všem zas někdy.