Rubriky
Permakultura

Český Broadfork

Vyrobili jsme český broadfork. To jsou velké vidle se dvěma madly. Kypří se jimi půda. Do hloubky. Ale neobrací. Spíš čechrá. Takový ruční traktor. Zatím je to prototyp. Zatím.

Objednání a doprava

  • Aktuální čekací doba je déle než měsíc.
  • Pro objednání napište na permapremacz@gmail.com. Uveďte prosím, kterou variantu chcete (Rychlík, nebo Originál), vaši adresu, telefon a případně fakturační údaje.
  • Po předchozí domluvě je možné vyzvednutí osobně v areálu VZLÚ v Praze Letňanech.
    Plnohodnoté zasílání přepravní službou bude brzy k dispozici.
variantašířkacena
Broadfork Rychlík
lehčí varianta s 5 ostny + 2 násady
50 cm2 790 Kč
Broadfork Originál
velikost “tak akorát” se 6 ostny + 2 násady
60 cm3 290 Kč
Aktuální ceník platný od 14. 2. 2022

Celý vývoj kypřících vidlí můžete projít na následujících odstavcích. S čímkoliv se na mě můžete obrátit. Pokusím se odpovědět, jak jen to půjde. Všem moc děkuji za trpělivost a podporu.


Aktualizace 18. 4. 2022 🐣🐰🥚🌿

Děkuji za veliký zájem! Je teď větší, než co stíhám za normálního provozu odbavit a rozvézt. Omlouvám se tedy za prodlevy v odpovědích a dlouhou čekací dobu. Dělám na tom 😉

Vývoj Českého Broadforku prošel přes fázi prodám pár kusů a uvidím a současnou jak ho budu mít, tak ho k vám co nejdřív dostanu. Nyní jsme se společně dostali do chvíle, kdy bude prodej muset dostat profesionálnější formu. Takže v posledních týdnech:

  • domlouvám smlouvy s dopravci,
  • vymýšlím co nejšetrnější balení,
  • zajišťuji druhou výrobní pobočku,
  • řeším jak neslevit na osboním přístupu a přitom toho více stíhat,
  • zajišťuji i další zahradní náčiní, které v Česku není k dostání.

Do toho ceny materiálu nepřestávají růst, dopravci si účtují speciální poplatky na dorovnání cen PHM a inflace tlačí nahoru i cenu nahoru. Svoje ceny držím, jak to jde, ale už teď vím, že je budu muset v dohledné době opět o něco zvednout. Cena platí vždy ta aktuální k datu objednávky.


Aktualizace 14. 2. 2022 💕

Valentýnský update. Podařilo se sehnat materiál na výrobu a vaříme! Hotové kusy budu primárně rozvážet lidem, kteří si doposavad broadfork objednali. O závozem dám vědět emailem.

Ještě k výrobě. Cena materiálu, hardoxu, ale obecně všech materiálů, jde hrozně nahoru. A není k sehnání. Sháním, kde se dá a budu se bít za každý kousek, za udržitelnou cenu. I tak za posledního půl roku vzrostla cena nad dvojnásobek a křivka se zrovna nezplošťuje. Abych mohl plnit svůj cíl: dostávat k nám permakulturní nástroje používané ve světě, musím tyto ceny dorovnat. Obědnávky od 14. 2. 2022 budou za následující ceny:

variantašířkacena
Broadfork Rychlík
lehčí varianta s 5 ostny + 2 násady
50 cm2 790 Kč
Broadfork Originál
velikost “tak akorát” se 6 ostny + 2 násady
60 cm3 290 Kč

Jiná možnost by byla už jen šetřit na kvalitě materiálu, což nechci připustit. Věřím v tento design broadforku a tak ani prodej třeba některé lacinější značky nezvažuji. Jsem rád za pochopení.

Objednat je možné emailem na permapremacz@gmail.com. Uveďte prosím, kterou variantu chcete a do kterého města poputuje.

Poštovné a balné vychází na 400 Kč. Broadfork by Vám bez násad byl k ničemu. Násady bohužel z balíku trčí a dělají z něj XL zásilku. Z tohoto důvodu se chystám aktuální várku rozvážet. Pokud by pro Vás byla cena za poštovné akceptovatelná, dejte u objednávky vědět.


Aktualizace 13. 1. 2022

Období před a mezi svátky jsem věnoval obnovení výroby. Podařilo se dojednat spolupráci na více místech. Co se úplně nedaří sehnat je materiál. Co se bavím s firmami, tenhle problém mají všichni a je to na ostré lokte. Pokus o výrobu z jiné konstrukční oceli dopadl neslavně, viz obrázek. Takováhle nepružnost a nepevnost se u broadforku nedá akceptovat a proto dále hledám původní materiál – hardox. Stálo to nějaký čas, ale máme díky tomuto pokusu prošťouchnutou výrobu s novými spolupracovníky.

S měkkoušem se není možné spokojit.

Nějaké hardoxové vlaštovky se objevují a zaměstnanci se vracejí do fabrik. Věřím, že z příbehu o vývoji vidlí se konečně budu moci rozepsat o tom, kde všude způsobuje revoluci v permakulturním zahradničení.

V minulém týdnu šlo do světa video s mou přednáškou z Permakulturní Konference 2021 – Přiměřené technologie:

Představení Broadforku – Permakulturní Konference 2021 – Přiměřené technologie

Aktualizace 13. 11. 2021 🍂

Dnes budu mít povídání o broadforku na konferenci Permakultura (CS) – Přiměřené technologie. K této příležitosti přikládám další video s ukázkou práce s broadforkem.

Ukázka práce s broadforkem, testování násad.

Další novinkou je článek od jednoho z majitelů prvních českých broadforků Příběh jednoho pole. Doporučuji!

Permakultura říká, že každá zásadní funkce systému má být pokryta více prvky. Po dalším nepříjemně dlouhém výpadku ve výrobě jsem se rozhodl tento princip i zde respektovat a v průběhu listopadu očekávám několik výrobků i z nové výroby.


Aktualizace 19. 6. 2021

Verze 1.0 už se vyrábí ve více kusech a broadforky jdou konečně do světa! Tyto kousky už se těší na své majitele, ale další už se tvoří.


Aktualizace 12. 5. 2021

Po covidové pauze, opět “vaříme”. Vyzkoušeli jsme, že užší profil (kvůli odlehčení) nedělá dobrotu a vracíme se k pořádné poctivé špici, která se směle provrtá i suťovitou půdou.

Broadfork se nám také velice osvědčil při provzdušňování kompostu.

Už nemůžeme dočkat zdárného výsledku a snažíme se ze všech sil, aby se broadforky dostaly co nejrychleji k vám, aby už dělaly dobře půdě a jako ukázka, že to jde i jinak.

Broadforku jsme našli i šikovného bratříčka, který se k němu nesmírně hodí! Ale o tom zase příště.


Aktualizace 30. 3. 2021

Malé lockdownové zdržení

Výrobu nám zkoplikoval bacil a omezení pohybu. Už se z toho vzpamatováváme a výroba se chýlí ke zdárnému cíli, ale vrátilo nás to o dobrý měsíc zpátky. Čas jsme se snažili využít pokusy a stress-testy. Už se ale nemůžeme dočkat až budete mít broadforky doma.

Zkoušíme vlastní násady

Tentokrát jsme si násady zkusili vyrobilt sami z pevnějšího materiálu a zkoušeli je na odstraňování náletových dřevin. Výsledek můžete vidět na následujících dvou videích. Malý spoiler… byla to paráda!!!

Následující timelapse krásně ukazuje, jak jde práce od ruky. Sledujte jak se postupně objeví jabloňka i ten cihlový sloupek vzadu.

Celá práce, na obou videích, zabrala méně než půl hodiny a to včetně nastavování kamery 😉


Aktualizace 10. 3. 2021

Časné jarní testování

První jarní testování proběhlo u Davida Ježka na Komunitní zahradě Remízek. Zkoušeli jsme různé násady, která co vydrží a jak se co viklá. Zápich do zatím ještě utužené půdy bylo slušné kardio. I tak to slušně frčelo.

Druhý test probíhal v domácích podmínkách u Jakuba Zeleného z ekologického spolku Zygón. Velké díky!

Zdá se, že tento způsob broadforkování je po celém světě velmi oblíben 😉

Kuřecí traktor, farmaření s dětmi a Meadow Creatures Broadfork… vše v čase 18:21

Cena a distribuce Broadforků

Ceny amerických Meadow Creatures Broadforků se pohybují v přepočtu mezi 4 800 – 11 000Kč, ty se navíc do Evropy neposílají. V Čechách se dá sehnat, co jsme zatím zjistili, od zámečníků ze železných jeklů za cenu cca od 2 000,- do 3 000,-

Náš Broadfork sami používáme. Vyrábíme ho v Čechách. Je z odolné oceli – Hardoxu. A oproti ostatním nám taky přijde o dost hezčí 😉

Na první várku cca tucet kusů plánujeme osobní předávání. Rádi bychom Vás poznali – naše první forkaře. Také budeme moc rádi za zpětnou vazbu a zkušenosti s jeho používáním. Nejcenější je foto, či videodokumentace – ta prozradí vše, ale není podmínkou. Po vývoji a testování je tohle naše motýlí klubání a vážíme si všech, kdo nás podporují.

Vzhledem k současným vládním opatřením (zákaz přejíždění mezi okresy) začneme s rozvozy začátkem dubna.

Broadfork Rychlík
lehčí verze s 5 ostny + 2 dřevěné násady
2 490,-
Broadfork Originál
velikost “tak akorát” se 6 ostny + 2 dřevěné násady
2 990,-
Broadfork Silák
celokovový se 4 dlouhými ostny, v jednom kuse
připravujeme
Broadfork Drsoň
celokovový s 5 dlouhými ostny, v jednom kuse
připravujeme

Aktualizace 10. 2. 2021

Testujeme madla. V zamrzlé, kamenité půdě. Abychom měli jistotu, že vám nezůstanou v ruce. Schválně, jestli se mi je podaří urvat…

Český Broadfork vs. zmrzlá půda 1:0

Testování zatím vypadá dobře. Nikde se nic neláme. Madla jsme naklonili o kousek víc dopředu a to dost pomohlo ve všech fázích práce s broadforkem. Dnes nám dorazil ještě jeden kandidát na madla. Více prohnutý a zdá se být o něco pevnější. Taky zkusíme. A až bude obleva, půjdeme na pole.

Tohle je ta menší verze. S pěti hroty. Lehčí, užší, mrštnější a asi i o fous levnější 😉 Tady vedle vermikompostéru Urbalive, pro srovnání velikosti.


Teaser 6. 2. 2021

Kuřecí traktor, farmaření s dětmi a Meadow Creatures Broadfork… vše v čase 18:21

Na videu je vidět bytelný celokovový broadfork od Meadow Creatures. Rádi bychom ho vyzkoušeli, ale mimo kontinent je neposílají, protože cena přepravy (dokonce) převyšuje cenu už tak poměrně drahého nástroje. I to je důvod, proč jsme se rozhodli je vyrábět. Jak v “jemnější variantě” s dřevěnými madly, tak celokovové (v další etapě, po odladění všech úhlů a rozměrů).


Aktualizace 2. 1. 2021

Už jen doschnout, přidat násady a jsme připraveni na jaro.

Verze v0.2 už je svařená, ochranný lak zasychá a řešíme už jen výrobu násad. Na jaře testujem.

Pojďme se mezitím trochu seznámit s materiálem, ze kterého je český broadfork vyroben. Používáme Hardox® 450 – super pevnou, otěruodolnou ocel. Jedná se o tentýž materiál, ze kterého se vyrábí traktory a další těžké stroje. My využíváme zbytků z tohoto materiálu přímo u výrobce a tím se snažíme minimalizovat odpad a vytvořit něco užitečného.


Aktualizace 9. 12. 2020

Ještě teplé nové hroty pro český broadfork v0.2. Jsou více odlehčené a budou mít o 5° větší sklon než u prvního prototypu.

Už se to laseruje, svařuje, kompletuje!!! Oproti prvnímu prototypu připravujeme dvě verze se 6 a 5 hroty. Testovat se je chystáme na společném kultivačním workshopu ve formě 5P.

Děkujeme i kamarádům z https://beno-biotech.cz za kontakt na tradičního výrobce násad. Budete mít možnost si je vyzkoušet 😉


Následuje původní příspěvek z 13. 11. 2020

První prototyp je na světě, teď ladíme detaily u druhého. Budem ho prodávat, vypadá podobně jako ty co se prodávají ve státech. Jen je asi 4x levnější. A to do ceny nepočítám, dopravu, pokud vám to sem vůbec dovezou. A taky je rozkládací. A lehčí. Chceme tím myslet na městské zahradníky.

Děláme druhý prototyp. Budem prodávat. Tady, na tomhle webu. Již brzy!

První video – úplně první pokus na jaře 2020. Tady zkouším broadfork poprvé na “betonové,” udusané, vyprahlé zemi. Pokračoval jsem znovu po týdnu po menším dešti. Dnes na tomto místě roste tráva.

Detailní pohled na broadfork. Velmi hrubý pokus s vyprahlou, udusanou půdou. Za normálních podmínek, by se půda několik týdnů předem lehce zamulčovala a svlažila, aby byla prostupnější. Ale víte jak: těžko na cvičišti…

Druhé video – praktická zkouška. Jen o pár metrů od místa prvního videa zakládám záhonek. Zde půda není tak udusaná, ale v zemi je suť. Přesto se podařilo záhon krásně provzdušnit. Záhonky jsem posypal vermikompostem a zamulčoval senem. Po pár dnech, kdy si vše sedlo jsem to prostě jen prokypřil a načechral broadforkem.

Kypření zamulčovaného záhonku, zapracování vermikompostu, uvolňování suťovitého podloží – jedním nástrojem, efektivně, bez obracení půdy.

Záhonek posloužil skvěle, měli jsme spoustu rajčat, topinamburů, dařilo se tulsi bazalce, agastache, barborce, yzopu, kontryhelu, dýni, i dalším.

Jak jsem psal, vytváříme DRUHÝ PROTOTYP: český broadfork v0.2. Bude k dispozici tato i lehčí varianta. Pořídili jsme pevnější násady. Násady budou směřovat o trochu více před tělo. A vyrobíme jich více k testování na nějaké 5P akci.

1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.