Rubriky
Permakultura

Český Broadfork

Vyrobili jsme český broadfork. To jsou velké vidle se dvěma madly. Kypří se jimi půda. Do hloubky. Ale neobrací. Spíš čechrá. Takový ruční traktor. Zatím je to prototyp. Zatím.

Aktualizace 13.11.2021

Dnes budu mít povídání o broadforku na konferenci Permakultura (CS) – Přiměřené technologie. K této příležitosti přikládám další video s ukázkou práce s broadforkem.

Další novinkou je článek od jednoho z majitelů prvních českých broadforků Příběh jednoho pole. Doporučuji!

Permakultura říká, že každá zásadní funkce systému má být pokryta více prvky. Po dalším nepříjemně dlouhém výpadku ve výrobě jsem se rozhodl tento princip i zde respektovat a v průběhu listopadu očekávám několik výrobků i z nové výroby.

Aktualizace 19.6.2021

Verze 1.0 už se vyrábí ve více kusech a broadforky jdou konečně do světa! Tyto kousky už se těší na své majitele, ale další už se tvoří.

Aktualizace 12.5.2021

Po covidové pauze, opět “vaříme”. Vyzkoušeli jsme, že užší profil (kvůli odlehčení) nedělá dobrotu a vracíme se k pořádné poctivé špici, která se směle provrtá i suťovitou půdou.

Broadfork se nám také velice osvědčil při provzdušňování kompostu.

Už nemůžeme dočkat zdárného výsledku a snažíme se ze všech sil, aby se broadforky dostaly co nejrychleji k vám, aby už dělaly dobře půdě a jako ukázka, že to jde i jinak.

Broadforku jsme našli i šikovného bratříčka, který se k němu nesmírně hodí! Ale o tom zase příště.

Aktualizace 30.3.2021

Malé lockdownové zdržení

Výrobu nám zkoplikoval bacil a omezení pohybu. Už se z toho vzpamatováváme a výroba se chýlí ke zdárnému cíli, ale vrátilo nás to o dobrý měsíc zpátky. Čas jsme se snažili využít pokusy a stress-testy. Už se ale nemůžeme dočkat až budete mít broadforky doma.

Zkoušíme vlastní násady

Tentokrát jsme si násady zkusili vyrobilt sami z pevnějšího materiálu a zkoušeli je na odstraňování náletových dřevin. Výsledek můžete vidět na následujících dvou videích. Malý spoiler… byla to paráda!!!

Následující timelapse krásně ukazuje, jak jde práce od ruky. Sledujte jak se postupně objeví jabloňka i ten cihlový sloupek vzadu.

Celá práce, na obou videích, zabrala méně než půl hodiny a to včetně nastavování kamery 😉

Aktualizace 10.3.2021

Časné jarní testování

První jarní testování proběhlo u Davida Ježka na Komunitní zahradě Remízek. Zkoušeli jsme různé násady, která co vydrží a jak se co viklá. Zápich do zatím ještě utužené půdy bylo slušné kardio. I tak to slušně frčelo.

Druhý test probíhal v domácích podmínkách u Jakuba Zeleného z ekologického spolku Zygón. Velké díky!

Zdá se, že tento způsob broadforkování je po celém světě velmi oblíben 😉

Kuřecí traktor, farmaření s dětmi a Meadow Creatures Broadfork… vše v čase 18:21

Cena a distribuce Broadforků

Ceny amerických Meadow Creatures Broadforků se pohybují v přepočtu mezi 4 800 – 11 000Kč, ty se navíc do Evropy neposílají. V Čechách se dá sehnat, co jsme zatím zjistili, od zámečníků ze železných jeklů za cenu cca od 2 000,- do 3 000,-

Náš Broadfork sami používáme. Vyrábíme ho v Čechách. Je z odolné oceli – Hardoxu. A oproti ostatním nám taky přijde o dost hezčí 😉

Na první várku cca tucet kusů plánujeme osobní předávání. Rádi bychom Vás poznali – naše první forkaře. Také budeme moc rádi za zpětnou vazbu a zkušenosti s jeho používáním. Nejcenější je foto, či videodokumentace – ta prozradí vše, ale není podmínkou. Po vývoji a testování je tohle naše motýlí klubání a vážíme si všech, kdo nás podporují.

Vzhledem k současným vládním opatřením (zákaz přejíždění mezi okresy) začneme s rozvozy začátkem dubna.

Broadfork Rychlík
lehčí verze s 5 ostny + 2 dřevěné násady
2 490,-
Broadfork Originál
velikost “tak akorát” se 6 ostny + 2 dřevěné násady
2 990,-
Broadfork Silák
celokovový se 4 dlouhými ostny, v jednom kuse
připravujeme
Broadfork Drsoň
celokovový s 5 dlouhými ostny, v jednom kuse
připravujeme

Aktualizace 10.2.2021

Testujeme madla. V zamrzlé, kamenité půdě. Abychom měli jistotu, že vám nezůstanou v ruce. Schválně, jestli se mi je podaří urvat…

Český Broadfork vs. zmrzlá půda 1:0

Testování zatím vypadá dobře. Nikde se nic neláme. Madla jsme naklonili o kousek víc dopředu a to dost pomohlo ve všech fázích práce s broadforkem. Dnes nám dorazil ještě jeden kandidát na madla. Více prohnutý a zdá se být o něco pevnější. Taky zkusíme. A až bude obleva, půjdeme na pole.

Tohle je ta menší verze. S pěti hroty. Lehčí, užší, mrštnější a asi i o fous levnější 😉 Tady vedle vermikompostéru Urbalive, pro srovnání velikosti.


Teaser 6.2.2021

Kuřecí traktor, farmaření s dětmi a Meadow Creatures Broadfork… vše v čase 18:21

Na videu je vidět bytelný celokovový broadfork od Meadow Creatures. Rádi bychom ho vyzkoušeli, ale mimo kontinent je neposílají, protože cena přepravy (dokonce) převyšuje cenu už tak poměrně drahého nástroje. I to je důvod, proč jsme se rozhodli je vyrábět. Jak v “jemnější variantě” s dřevěnými madly, tak celokovové (v další etapě, po odladění všech úhlů a rozměrů).


Aktualizace 2.1.2021

Už jen doschnout, přidat násady a jsme připraveni na jaro.

Verze v0.2 už je svařená, ochranný lak zasychá a řešíme už jen výrobu násad. Na jaře testujem.

Pojďme se mezitím trochu seznámit s materiálem, ze kterého je český broadfork vyroben. Používáme Hardox® 450 – super pevnou, otěruodolnou ocel. Jedná se o tentýž materiál, ze kterého se vyrábí traktory a další těžké stroje. My využíváme zbytků z tohoto materiálu přímo u výrobce a tím se snažíme minimalizovat odpad a vytvořit něco užitečného.


Aktualizace 9.12.2020

Ještě teplé nové hroty pro český broadfork v0.2. Jsou více odlehčené a budou mít o 5° větší sklon než u prvního prototypu.

Už se to laseruje, svařuje, kompletuje!!! Oproti prvnímu prototypu připravujeme dvě verze se 6 a 5 hroty. Testovat se je chystáme na společném kultivačním workshopu ve formě 5P.

Děkujeme i kamarádům z https://beno-biotech.cz za kontakt na tradičního výrobce násad. Budete mít možnost si je vyzkoušet 😉


Následuje původní příspěvek z 13.11.2020

První prototyp je na světě, teď ladíme detaily u druhého. Budem ho prodávat, vypadá podobně jako ty co se prodávají ve státech. Jen je asi 4x levnější. A to do ceny nepočítám, dopravu, pokud vám to sem vůbec dovezou. A taky je rozkládací. A lehčí. Chceme tím myslet na městské zahradníky.

Děláme druhý prototyp. Budem prodávat. Tady, na tomhle webu. Již brzy!

První video – úplně první pokus na jaře 2020. Tady zkouším broadfork poprvé na “betonové,” udusané, vyprahlé zemi. Pokračoval jsem znovu po týdnu po menším dešti. Dnes na tomto místě roste tráva.

Detailní pohled na broadfork. Velmi hrubý pokus s vyprahlou, udusanou půdou. Za normálních podmínek, by se půda několik týdnů předem lehce zamulčovala a svlažila, aby byla prostupnější. Ale víte jak: těžko na cvičišti…

Druhé video – praktická zkouška. Jen o pár metrů od místa prvního videa zakládám záhonek. Zde půda není tak udusaná, ale v zemi je suť. Přesto se podařilo záhon krásně provzdušnit. Záhonky jsem posypal vermikompostem a zamulčoval senem. Po pár dnech, kdy si vše sedlo jsem to prostě jen prokypřil a načechral broadforkem.

Kypření zamulčovaného záhonku, zapracování vermikompostu, uvolňování suťovitého podloží – jedním nástrojem, efektivně, bez obracení půdy.

Záhonek posloužil skvěle, měli jsme spoustu rajčat, topinamburů, dařilo se tulsi bazalce, agastache, barborce, yzopu, kontryhelu, dýni, i dalším.

Jak jsem psal, vytváříme DRUHÝ PROTOTYP: český broadfork v0.2. Bude k dispozici tato i lehčí varianta. Pořídili jsme pevnější násady. Násady budou směřovat o trochu více před tělo. A vyrobíme jich více k testování na nějaké 5P akci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *