Ano, tahle část bude o házení slupek do kyblíku a vynášení kyblíku na vermikompost. Zní to jednoduše. A o to právě jde: udělat si to jednoduché jak jen můžeme! Ostatně jako vždy, když si osvojujeme nějaký nový návyk.
Věřím, že si sami najdete svůj vlastní systém, který bude sedět vaší domácnosti, ale pár věcí je možné si rozmyslet předem.
- Kyblík mějte na kuchyňské lince, snadno otevíratelný aby byl co nejblíže po ruce. Slupky a papírové ubrousky tak můžete házet rovnou do něj. Musí to být jednodušší, než to hodit do koše. Zvyk je železná košile.
- Budete potřebovat i místo, kam budete ukládat papírový odpad na natrhání. Papírové sáčky od pečiva, plata od vajíček, roličky od toaleťáku – to vše budete chtít do kompostéru natrhat a je dobré mít možnost to někam odložit, než na to bude chvilka.
- Čím menší kousky odpadu tím lepší – méně “kousání” pro žížaly. Někteří chovatelé žížal odpad dokonce mixují. Nám bude stačit odpad natrhat či nakrájet na co nejmenší kousky.
- Kyblík do vermikompostéru vynášejte denně, maximálně obden. I když není úplně plný. Nejlépe večer, když mají všichni vyčištěné zuby a když už je vše navařeno. Pamatujte, že vermikompostování je závod mezi žížalami na jedné straně a plísní, hnilobou a muškami na straně druhé. Je na vás, komu dáte náskok.
- Po vynesení kyblík opláchněte a na dno dejte hrst natrhaného papíru. To pohltí případnou vlhkost a tím i možný zápach. Zároveň se kyblík bude snáze vysypávat.
Na závěr bych doporučil začít s jakoukoli nádobou. My řadu měsíců používali plastovou vaničku od rajčat přiklopenou kartonem, či keramickou misku, než se k nám dostal tenhle 5l kyblík. Začít je lepší než čekat, až budou perfektní podmínky 😉