Rubriky
Článek Vermikompostování

Vzpomínka na komunitní kompostér v Bezobalu

Nedávno jsem měl milou příležitost si popovídat o svých zkušenostek z komunitního kompostování, tak to sem sepíšu, dokud si vše ještě pamatuju. Do článku se pokusím narvat co nejvíce znalostí k tomu, aby příští komunitní kompostovací akce proběhla víc “smooth” netrpěla na podobná zaškobrtnutí, kterými si tento kompostér prošel.

Kompostér sirotek

Když jsem kopostér v roce 2019 objevil, byl ještě Bezobalu neziskovka sídlící v jednom dvorku na Vinohradech, kousek od místa, kde jsem tou dobou bydlel. Nakoupené suroviny Vám o obchůdku navážila milá obsluha a všechno bylo taknějak víc v klidu než dneska. Kompostér se na dvorek dostal díky spolupráci s organizací Kokoza, která podobné iniciativy zprostředkovává a jejich přičinění na fotkách poznáte také díky ikonické vzdělávací tabuli 🖼 Kompostér byl otočný, obrovský, osiřelý… a plný odpadu.

Co znamená, když je kompostér osiřelý? No jednoduše, že do něj háže kdo chce, co chce, a nikdo nemá na vrub se o něj starat, udržovat ho a řešit fuck-upy. Jako pravidelný zákazník, chronický řešič problémů a vášnivý kompostář jsem neměl moc na vybranou. Do živoata mi přišla zábava 1x až 2x týdně na příští cca rok a půl.

Nejdřív bylo ale potřeba vyřešit zásadní a upřímně docela školáckou chybu…

Když se v dole hromadí horníci… a bioodpad

Když někam položíte nádobu a řeknete “pohleďte, komunitní kompostér,” lidi ji začnou s oblibou plnit. Desítky lidí deně = hodně odpadu. A každý další pytel odpadků váš kompostovací proces vrátí na bod nula. Kompost v kompostéru je jen tak starý, jak je starý poslední bio-odpadek, který do něj vhodíte. Kompostér musíte v jednu chvíli přestat plnit a odpadky začít házet jinam. Ideálně do druhého (třetího, pátého) kompostéru, nebo lépe kompostovací kóje. Nehledě na to, že ho někdy musíte “někam” vyprázdnit, uzavřít kompostovací cyklus, ale o tom později.

V Bezobalu nebyly prostředky na další kompostér. Ve sklepě se ale našlo několik palet. Vzal jsem akuvrtačku, šukačku, páčidlo, kladivo, sponkovačku, z obchodu si “vypůjčil” pár papírových pytlů od mouky a ořechů… 🔨🪛🪚 a tradá jen z odpadních věcí vznikla vedle kompostéru asi kubík velká ohrádka, kterou jsem pojmenoval dokompostér.

Plán byl takový, že obsah otočného kompostéru jednou začas vidlemi přeházím do dokompostéru, během toho z něj vyberu nechtěný bordel, doplním piliny a takto uložený pak za pomoci 🪱 hnojních žížal a dostatečného množství času uzraje. A tak se taky dělo.

Finetunning kompostovacího procesu

Takže máme otočný vermík, dokompostér se žížalami, v ruce vidle, no a co dál? Komunitní bio-odpad je převážně odpad z kuchyně, tedy brutálně převlhčený a prakticky pouze dusíkatý (to co rádo plesniví a hnije – šlupky, odkrojky, zbytky) a postrádá tedy uhlíkatou složku (to co vyrovnává vlhkost, dodává cukry a vytváří svou strukturou komůrky pro kyslík nutný ke kompostování – papír, piliny, dřevo). Dohodl jsem se tedy s Ekodomovem, který má vlastní truhlářskou dílnu, že od nich jednou za čas vezmu pár pytlů pilin. Na ty jsem sehnal uzavřenou nádobu, aby do nich nepršelo. Z pár zbylých palet jsem vyrobil ještě poslední kóji, jako prostor pro pytlování hotového kompostu.

V této konstelaci kompostér vydržel rok fungovat (prodejně pak vypršel nájem, nastal čas stěhování a kompost byl odvezen na jednu farmu).

Závěrem asi takhle: Fungovalo to, vyprodukovalo to hromadu kompostu, bylo to dost práce, občas to smrdělo, občas to žilo svým životem, byla to skvělá zkušenost, dneska bych to udělal trochu jinak, ale podobně.

Fuck-upy

Největší frustraci způsobovalo nestíhání. Kompostér byl velmi rychle oblíben, zaplněn a začal smrdět. Kdyby bylo více kójí, prostě by se při zaplnění začala používat další v pořadí.

Smrad byl druhá frustrace, která se dá snadno vyřešit. Kompost smrdí, když hnije – je anaerobní – nemá přísun vzduchu.

Velký otočný kompostér z plastu do sebe vzduchu dostane příšerně málo. Předpokládá se, že se s ním bude pravidelně otáčet, ale když má 200 kg, tak to nezvládne ani chlap plnou vahou – je na to potřeba tyč, jako páka a ani tak to v zásadě nejde. Bylo by třeba ho otáčet denně. Bez automatického elektromotorkového systému (s kontrolou zapečetění dvířek proti vysypání) bych do otočného kompostéru znova nešel. Nápad dobrý, ale…

Problém by částečně řešilo, kdyby každý, kdo do kompostéru hodí odpadek, přihodil i adekvátní množství pilin. Cedule nefungují a jiný způsob jak k tomu lidi vychovat jsem nenašel.

Lidi jsou vůbec celkově pitomá zvířátka. Na ceduli si to nepřečtou. Do kompostéru nepatří vařená jídla (rohodně ne ve větším množství než toho správného odpadu). Skořápky se mají drtit na malé kousky (celé jsou hnusné na pohled, nerozloží se, řežou). Do kompostéru nepatří bioplastové sáčky, kelímky, nic (nerozloží se, obsahují chemii, překáží, jsou tam hnusné a k ničemu). Je potřeba přidávat papír a piliny. Nic, nichts, nada, … nula bludišťáků.

Bioplastové sáčky jsou tak velký průs…švih, že ho uvedu ještě jednou. To nejhorší co můžete udělat, je hodit do kompostu odpad zabalený v tom sáčku. Protože co udělá? Shnije.

No a konečně, komunitě se nedá říct “hrnečku dost“. Jednoduše proto, že když už ty lidi ke kompostéru s pytlem bioodpadu dorazili, tak ho prostě někam hodit musí. Mějte hnědou, nebo obyč popelnici jako plán B.

Jak teda na komunitní kompostér

Abych končil pozitivně, zkusím tu popsat takové nasměrování, jak bych to dnes dělal já.

Pořiďte kompostér s několika kójemi. Tři je minimum. Pro panelákové SVJčko si dovedu představit klidně 8 kubíkových kójí někde za barákem (ne každý ho použije). Jedna rodina na zahradě hravě sama zaplní tři kóje, ale tam se hází i odpad ze zahrady.

Kompostér z masivního modřínového dřeva
Zdroj obrázku a k zakoupení na: kompostuj.cz

Mějte kompostér blízko popelnic, kam lidi hodí odpad, když bude kompostér plný. Ideálně k němu prostě mít hnědou popelnici, která pomůže dorovnat výkyvy, když je odpadu hodně. Tuším, že v Praze se nedávno vydávaly hnědé popelnice zadarmo, nebo se výrazně levněji vyvážely. Věřím a doufám, že i v ostatních městech bude směřování podobné.

Sežeňte kompostáře, který alespoň jednou týdně kompostu pár hodin pověnuje. Ideálně jako placenou brigádu, ať je na to smlouva a ne jen dobré slovo. Lidi z komunity mají tendenci nedělat věci dobře ať už za to může neznalost, neiniciativnost, hloupost či lenost. Někdo to bude muset řešit a taky celou věc organizovat (vyvěšovat cedulky).

Pořiďte budku na nářadí. Budete potřebovat vidle, lopatu, rukavice, pracovní oblečení na převlečení, kyblíky/kalfasy a ideálně i prosévačku, nebo aspoň prohazovačku. Nechcete mít výsledný substrát plný dřevěných kartáčků a celých skořápek od vajíček – v tom byste nic pěstovat nechtěli.

Uzavřete celou kompostovací smyčku. Najděte místo, kam se bude prosetý kompost ukládat a co se s ním bude dít. Bude se pytlovat a lidi si ho budou moci odnést místo kupování kompostu? Nebo vedle kompostéru vznikne komunitní zahrada a zapliní se jím vyvýšené záhony? Nebo se přihrne ke stromům a keřům podél domu na přilepšenou? Vždy musí ale jít o dobře vyzrálý kompost.

Přizvěte na pomoc žížaly. Umístění žížaly hnojní do kompostéru několikanásobně zrychlylo proces kompostování. Plná kubíková nádrž je pro ně dobrým útočištěm i na zimu i do parného léta. Pokud mohou mezi kójemi prolézat, a pokud nepropadnou mezi oky prosévačky, nemusíte prakticky řešit nic navíc. Snad jen se občas ujistit, že je kompost aspoň trochu vlhký. Sud s vodou pod okapem je kamarád (na hladině musí plavat pár prken proti utonutí živočichů, víme).

Kompostér ochraňte před hlodavci. Tuto zkušenost nemám, ale je prý je dobré kompostér obehnat uvnitř a ze spodu (ideálně až pod podlahou, viz další bod) králičím pletivem, aby se zamezilo přístupu hlodavcům.

Králičí pletivo proti hlodavcům

Doporučuju na dně kompostéru nechat rovnou celistvou, hladkou prkennou podlahu ať se vám od spodu dobře nabírá lopatou. Není nic horšího, než když se vám lopata při nabírání o něco zasekává.

Kompostér musí mít střechu. Není dobré, když kompostér na slunci totálně vyschne. Nebo když se vám z kompostu stane po průtrži mračen slizká břečka, nebo když zapadne sněhem a vy nevíte, který je ten, který se má zrovna používat. Počítejte s počasím.

Napište a namalujte na ceduli recept na skvělý kompost: části čerstvého ovoce a zeleniny, zbytky čajů, kávová sedlina s papírem a pilinami.

Věřme tomu, věřme si, kompostování zdar 😃

Další zdroje

  • Akce Miss Kompost od kompostuj.cz (Ekodomov) se letos v listopadu 2022 vrátila v novém kabátu a je to skvělý zdroj kontaktů a znalostí.
  • Kokoza tyhle věci stále dělá, na webu má ke stažení kompostovací info-matroše, konzultuje, prodává kompostéry z chráněné dílny.
  • Zkušenosti, které jsem tu sepsal taky můžu poskytnout. Žel, času je pomálu.